Божидар Джокин: Туристите са масово неподготвени. Седемте рилски езера се възприема, като градска, а не планинска дестинация
Кои са най-практикуваните планински активности в Вашия район?
- Районът на 7-те Рилски Езера е изключително популярен и атрактивен за много туристи, не само от България, но и от целият свят. През лятото туристите са масово от пешеходния туризъм, които искат да видят красотата на Седемте Рилски Езера. Отделно в нашият регион има три трасета за спускане с колела, които се ползват от добре подготвени и екипирани колоездачи. За съжаление туристите, които идват да посещават района на Седемте Рилски Езера не са добре подготвени, екипирани и информирани за маршрута и обстановката в планината. Можем ли да заключим, че Седемте Рилски Езера са популярни, повече като туристическа, а не планинска дестинация и част от хората не правят разлика?
- Точно така! Достъпът до Хижа Рилски Езера е изключително облекчен благодарение на лифта, който се намира там. За съжаление 70-80% от туристите са с неподходяща екипировка. Това включва неподходящи обувки и дрехи. В района на езерата времето се разваля за изключително кратко време и от слънце може да падне гъста мъгла, да завали дъжд, суграшица и температурите рязко да се понижат, което води до измръзване и загубване. Събота и неделя се качват около 3000 - 3200 души.Наблюдавате ли тенденция все повече хора да практикуват планинско колоездене в района?
- В началото, когато откриха трасето преди 8-10 години имаше много голям интерес. Сега колоездачите намаляха може би за това, че лифтът е туристически и качването отнема 24 минути, което вероятно ги отегчава.Какви дейности най-често се практикуват през зимата?
- През зимата нашият район е изключително популярен за извънпистово каране. Това е рай за бордистите и скиорите, които от цяла България може би са най-много при нас. Районът предразполага за чудесни условия във високата планина това, но пък и крие своите опасности, защото е изключително лавиноопасен. За щастие те са подготвени, екипирани са добре, запознати са с обстановката и се съобразяват с условията. Не е имало сериозни инциденти с тях.В следствие на кои активности са инцидентите, при които е била необходима вашата намеса?
- По наши наблюдения и по статистики по-голямата част от инцидентите при нас се случват през летния сезон. За последния сезон имаме 15 проведени акции, което не е малко за три месеца. Както споменах туристите не са добре подготвени, в повечето случаи са с неподходящи обувки. Най - често инцидентите се случват на слизане, когато хората вече са отпуснати и уморени и подценяват каменистите пътеки. Не са особено внимателни къде стъпват и заради неподходящи обувки често получават травми в областта на глезените.Как минава един Ваш ден, какви трудности срещате и какви нужди имате?
- От две години имаме база построена за нас и за Национален Парк Рила, но за съжаление поради причини, които не зависят от нас нямаме денонощен пост. Имаме ежедневно присъствие през активните месеци, но сутрин пътуваме и вечер се прибираме.Прави ни впечатление от преди да започнем нашите дарения към ПСС, че често има кампании за набиране на средства, екипировка, оборудване. От какво всъщност имате нужда и с какво може да ви се помогне?
- Не зная дали сте чули, но вчера обявиха приключване на кампанията от две сдружения в Дупница за високопроходима моторна шейна. За наша радост и голямо учудване кампанията приключи много бързо и средствата се набраха в двоен размер. Във високата част на планината винаги се ходи с две моторни шейни и в момента обмисляме дали да не закупим два броя. Имахме нужда от планинска количка за транспортиране и лебедка, които също ще могат да се закупят с набраните средства. Необходимата сума се събра за рекордните 15 дни, което е впечатляващо.Наистина страхотна новина. А как се случи самата кампания, вие обявихте своите нужди или Ви потърсиха проактивно?
- Нуждите на отряда са ясни отдавна в района. Писали сме много докладни до централата. Специално за тази кауза не сме искали изрично, по-скоро те ни предложиха да ни помогнат. След като стартира кампанията с първото сдружение се включи и второ Рила за доброто.Какви са наблюденията Ви върху застрахователната култура на туристите?
- За съжаление застрахователната култура е на много ниско ниво, както при чуждестранните, така и при българските туристи. Ние имаме голям проблем с туристите от Израел, Франция, Испания. От тези 15 акции, които сме провели последното лято само 2 или 3 бяха обезпечени със застраховка. Между 80-90% от туристите няма сключена застраховка. Не сме имали проблем с плащанията на пострадалите, които нямат застраховка, но остават разочаровани, като видят колко много пари трябва да платят за нашата акция и колко малко струва да си направят застраховка. Надявам се повечето да си вземат поука.При кои активности хората са най-отговорни откъм застраховане?
- Определено това са фрийрайдърите, всяка събота и неделя идват при нас, всички идват при нас и са отговорни хора.
Какви съвети бихте дал на туристите?
- Първо преди да тръгнат в планината трябва добре да си проучат маршрута, който ще преминават. Така да си направят сметка, че да пристигнат в светлата част на деня. Замръкването в планината може да доведе до изгубване, особено ако не познават добре района и нямат резервни батерии на телефона. Да си свалят приложението на ПСС, защото с обаждане на централата по телефона автоматично се подават и координати към нас.
Бъди герой, подкрепи герои!
Когато избиреш Парана, то си част от една по-голяма мисия. Ние даряваме 5% от приходите си на Планинската спасителна служба. Направи така, че твоите приключения да бъдат полезни не само на теб.
Виж колко е лесно
Парана Актив застраховка за България с включени допълнителни медицински разходи, екстремни спортове и гъвкави застрахователни дни:виж повече
Планинска застраховка - стандартна туристическа застраховка с 40% отстъпка при групи от над 4 човека:
виж повече